Rozliczanie projektów unijnych

Rozliczanie projektów unijnych to tak naprawdę prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza dla osób, którym powierzono prowadzenie dokumentacji i księgowości powiązane z tego rodzaju inwestycjami. W takiej sytuacji, wymagana jest doskonała znajomość przepisów i formalności powiązanych z konkretnymi programami i działaniami powiązanymi z funduszami unijnymi. To właśnie, bowiem na takich osobach ciąży największa odpowiedzialność za prawidłowe udokumentowanie wydanych pieniędzy, zwłaszcza, że nie są to kwoty małe – czasem są to dziesiątki, setki, a nawet miliony euro.

Rozliczanie projektów unijnych to tak naprawdę prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza dla osób, którym powierzono prowadzenie dokumentacji i księgowości powiązane z tego rodzaju inwestycjami

Autor zdjęcia: jaycross

W praktyce jednak nierzadko zdarza się, że dotowane firmy nie radzą sobie z prawidłowym rozliczeniem projektu unijnego. Instytucje zarządzające unijnymi pieniędzmi są tu, bowiem nieubłagane.

Sprawdzian dla każdego beneficjenta – kontrola instytucji zarządzającej funduszami unijnymi

Tak naprawdę kontrola realizacji unijnego przedsięwzięcia stanowi sprawdzian dla każdego beneficjenta, który uzyskał wsparcie ze środków unijnych. Niestety, jak pokazuje praktyka, wiele z tych osób jeszcze przed oficjalną wizytą kontrolną ma większe, lub mniejsze problemy związane z odpowiednią realizacją projektu (zgodnie ze złożoną wcześniej dokumentacją w procesie aplikowania o przyznanie środków). Najczęściej sytuacja taka wynika z faktu, iż prawidłowe rozliczenie jest bardzo czasochłonne i wymaga doskonałej organizacji pracy.

Współpraca ze specjalistami

W przypadku Programów unijnych, wymogi ewoluują i sprawiają, że realizacja projektów staje się coraz to bardziej złożona i skomplikowana. Taka sytuacja bardzo często przerasta beneficjentów, którzy nie są często świadomi ogromu obowiązków, jakie związane są z odpowiednim prowadzeniem dokumentacji. Z tego też względu, taką popularnością cieszy się współpraca z firmami, które oferują swoim klientom rozliczanie projektów unijnych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

Comments are closed.