Struktura przedmiotowa rynku usług konsultingowo – doradczych

Zróżnicowana struktura usług konsultingowo – doradczych w poszczególnych krajach zależy przede wszystkim od poziomu rozwoju gospodarczego obserwowanego w danym państwie. Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługi konsultingowo-doradcze obejmują:

 • usługi prawnicze (w tym doradztwo prawne i informacja prawna),

  Zróżnicowana struktura usług konsultingowo - doradczych w poszczególnych krajach zależy przede wszystkim od poziomu rozwoju gospodarczego obserwowanego w danym państwie

  Autor zdjęcia: Fabionik

 • usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
 • usługi w zakresie badań i analiz technicznych,
 • usługi architektoniczne i inżynierskie,
 • usługi w zakresie badania rynku i opinii publicznej,
 • usługi reklamowe,
 • usługi rachunkowo-księgowe i doradztwa podatkowego,
 • usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu. 

Struktura rynku usług konsultingowo – doradczych w Europie

Struktura rynku usług konsultingowych na terenie Europy od kilku ostatnich lat ulega ciągłym przemianom. Przyczyny tego zjawiska należy dopatrywać się w zmieniających się potrzebach odbiorców tych usług.

Tak naprawdę konsulting Poznań (więcej: http://www.strategor.pl/jak-doradzamy/) można klasyfikować w zależności od potrzeb, na podstawie różnych kryteriów, możliwe jest bowiem stworzenie tylu podziałów konsultingu, ile jest tak naprawdę różnych jego postaci funkcjonujących na rynku. Oczywiście, każdy element konsultingu można dzielić dalej, tworząc w ten sposób jeszcze bardziej szczegółowy i drobiazgowy podział.

W 2014 roku FAECO oszacowało usługę business consulting Poznań na rynku europejskim na kwotę 77 mld euro, 37 mld euro przypadało na usługi w zakresie rozwoju i integracji oraz kwota 30 mld euro dla outsourcingu.

W strukturze business consulting zdecydowanie największy udział ma organizacja z zarządzaniem operacjami, a coraz większego znaczenia zaczyna nabierać również zarządzanie projektami (PM ? Project Management) wraz z zarządzaniem zmianą.

Comments are closed.