W co warto inwestować w dzisiejszych czasach?

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, spora część inwestorów w naszym kraju nie potrafi analizować i interpretować instrumentów finansowych, którymi są chociażby dostępne na rynkach finansowych akcje i obligacje. Przyznaje się do tego aż 17% ankietowanych mężczyzn i prawie 32% ankietowanych kobiet. Czym więc kierują się inwestorzy w naszym kraju?

Wiara w intuicję

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, spora część inwestorów w naszym kraju nie potrafi analizować i interpretować instrumentów finansowych, którymi są chociażby dostępne na rynkach finansowych akcje i obligacje

Autor zdjęcia: kenteegardin

Jak zapewnia doradztwo finansowe Poznań, niektórzy próbują zdać się na własną intuicję, inni z kolei podążają za głosem znajomych lub informacjami, które można znaleźć na różnych forach internetowych. Należy mieć jednak świadomość tego, że żadna z tych metod nie jest jednak na tyle rzetelna, by warto było w jej oparciu ryzykować własnymi finansami. Niezbędna jest szersza edukacja młodych, polskich inwestorów, która przybliży i ułatwi im poznanie tajników inwestowania.

Warto poświęcić swój czas na edukację

Co zatrważające, do niewiedzy dotyczącej instrumentów finansowych przyznaje się prawie 20% ogółu inwestujących w naszym kraju. Jako przyczynę, polscy inwestorzy najczęściej podają przeświadczenie o trudności sprawnego i efektywnego poruszania się na giełdzie. Mit ten jednak skutecznie obala doradztwo finansowe Poznań (o czym więcej tutaj: http://www.strategor.pl/doradztwo-finansowe-/), zaznaczając, że jeżeli przeciętny inwestor w Polsce ma w najbliższych latach dogonić kolegów zza zachodniej granicy, musi poświęcić minimum czasu na edukację dotyczącą inwestowania środków. Jak podają statystyki, przeciętny, polski inwestor indywidualny to mężczyzna w wieku 38 lat z wykształceniem wyższym, a jego portfel inwestycyjny szacuje się na wartość około 30 tysięcy złotych i w jego skład wchodzą akcje do siedmiu spółek.

 

Zaufaj specjalistom

Jak więc inwestować, żeby odnosić w tej materii wymierne korzyści? Nie ma uniwersalnej recepty na sukces. Z pewnością nie należy jednak liczyć na łut szczęścia. Koło fortuny ma bowiem to do siebie, że nieubłaganie się toczy, tak więc nawet jeśli raz uda nam się coś zyskać, z dużym prawdopodobieństwem możemy także stracić. A kto inwestował a giełdzie, wie, że stracić można naprawdę sporo.

Może więc zamiast rzucać się z przysłowiową motyką na słońce, warto skorzystać z pomocy i wsparcia osób, które znają się na rzeczy, zajmując się finansami nie tylko hobbystycznie, ale również zawodowo? Na rynku znaleźć można sporo dobrych towarzystw inwestycyjnych i niezależnych doradców, którzy zwłaszcza na początku mogą skutecznie uchronić nas przed finansową kraksą. Zanim więc sami nie staniemy się fachowcami w tej materii, warto może skorzystać z ich wiedzy.

Comments are closed.